• An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
 
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow

Την Κυριακή 8 Μαΐου 2011 με τον πέμπτο γύρο Ολοκληρώθηκε το Ανοικτό Πρωτάθλημα Ανδρών -Γυναικών Ανατολικής Στερεάς και Εύβοιας ΤΕΣΣΑΣ 2011 στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δήμου Χαλκιδέων που διοργάνωσε η Ε.Σ.Ο. και η Σκακιστική Ακαδημία Χαλκίδας.

Με την ομάδα της Σκακιστικής Ακαδημίας Χαλκίδος αγωνίστηκαν οι Κώστας Νικολαΐδης, Αλέξανδρος Ρηγόπουλος-Τσίγκος, Σεραφείμ Τσουνής και Κοσμάς Κουρουμπάς, η ομάδα της Ακαδημίας κέρδισε αρχικά στον ημιτελικό του Final Four της διοργάνωσης, το Σάββατο 14 Μαΐου, την ομάδα του Σκακιστικού Ομίλου Άμφισσας με σκορ 3-1 και προκρίθηκε στο μεγάλο τελικό.

SIMA_ESO_SΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ
30ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΣΤΕΡΕΑΣ και ΕΥΒΟΙΑΣ

(ΤΕΣΣΑΣ)

Αριθ. Πρωτ: 90387/15-02-2012

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

Η Ελληνική Σκακιστική Ομοσπονδία προκηρύσσει το Περιφερειακό Κύπελλο Ανατολικής Στερεάς και Εύβοιας (ΤΕΣΣΑΣ) για το 2012.

Δείτε την προκήρυξη ΕΔΩ


ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ


Αριθ. Πρωτ 91069/10-10-2012

5ο ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ – ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΣΤΕΡΕΑΣ & ΕΥΒΟΙΑΣ (ΤΕΣΣΑΣ) 2012

1. ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

Κατεβάστε την προκήρυξη Εδώ
Ιστοσελίδα Διοργανωτή:
http://eskachess.blogspot.gr/ 

Σύμφωνα με την υπ` αρ. 91058/09-10-2012 προκήρυξή για το 5ο Πανελλήνιο Ομαδικό Πρωτάθλημα Παίδων - Κορασίδων για το 2012, η ΕΣΟ προκηρύσσει τo 5ο Ομαδικό Πρωτάθλημα Παίδων - Κορασίδων της Ανατολικής Στερεάς και Εύβοιας (ΤΕΣΣΑΣ) για το 2012.

2. ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ, ΤΟΠΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ

Τους αγώνες διοργανώνει η ΕΣΟ σε συνεργασία με τα σωματεία της ΤΕΣΣΑΣ και θα διεξαχθούν στην Άμφισσα, όπου η ΕΣΚ Άμφισσας θα παρέχει δωρεάν διαμονή (2 διανυκτερεύσεις) για 7 άτομα (6 αθλητές +1) ανά ομάδα..

3. ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΓΩΝΩΝ, ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ

Διευθυντής αγώνων ορίσθηκε ο κ. Κ.Παπακωνσταντίνου. Οι Διαιτητές θα ορισθούν από την ΤΕΔ.

ΠΟΑ ΤΕΣΣΑΣ 2013

IMG 0006 S

Διεξήχθη το Σάββατο 1 Ιουνίου 2013 ο αγώνας ΠΟΑ ΤΕΣΣΑΣ 2013 Σκακιστική Ακαδημία Χαλκίδος «Παλαμήδης ο Ευβοεύς - Σκακιστικός όμιλος Λιβαδειας « Ο Λέβαδος» στην έδρα της Ακαδημίας.

Η Σκακιστική Ακαδημία έχοντας στην σύνθεση της 4 από τους 10 βασικούς σκακιστές και σκακίστριες ηττήθηκε 6 -3½  από τον Σ.Ο. Λιβαδειάς, που αγωνίστηκε με πλήρη σύνθεση.

Ο δεύτερος αγώνας με την Άμφισσα την Κυριακή δεν διεξήχθη.

Η Ένωση Σκακιστών Άμφισσας ενημέρωσε την Ακαδημία για την δικαιολογημένη αδυναμία σύνθεσης της Ομάδος λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων των αναπτυξιακών σκακιερών της ομάδας (αγοριών και κοριτσιών), ήτοι εξετάσεις αγγλικών, γερμανικών, Γυμνασίου και Λυκείου, αντίστοιχο με αυτό της Ακαδημίας.

Οι ομάδες αγωνίστηκαν με τις κάτωθι συνθέσεις:

Σ.Α.Χαλκίδος: Ρηγόπουλος - Τσίγκος Αλέξανδρος, Κουρουμπάς Κοσμάς, Δούκας Πέτρος, Φλώρος Παναγιώτης, Βόλγκυι Φραντσίσκα – Αντρέα, Ισμίρογλου Βασιλική, Χατζηλία Ευτέρπη, Δούκας Αντώνιος, Τομαράς Μιλτιάδης, Ντόβρος Χρηστός.

Σ.Ο. Λιβαδειάς: Δημόπουλος Συμεών, Θεοδωρόπουλος Νικόλαος, Αρούνης Λουκάς, Νικολάου Νικόλαος, Λίακου Βικτωρία - Σπυριδούλα, Τούντα Νεφέλη, Τούντα Λητώ -Ελένη, Λιάκος Ηλίας - Ραφαήλ, Παπαθανασίου Επαμεινώνδας, Παπαγεωργίου Ευάγγελος.

Αρχηγοί ομάδων: Ρηγόπουλος - Τσίγκος Αλέξανδρος & Δημόπουλος Συμεών

Διαιτητής: Καλαϊτζής Ευάγγελος

Δείτε φωτογραφίες ΕΔΩ

Στο final four για την πρόκριση στον όμιλο της Α’ ΕΘΝΙΚΗΣ
η Σ.Α. Χαλκίδας

SAX 28022016 s
Δείτε περισσότερες φωτογραφίες:
ΑΒΑΞ ΠΕΣΣΟΙ - ΣΑ ΧΑΛΚΙΔΑΣ,    ΝΟ ΚΑΡΥΣΤΟΥ - ΣΑ ΧΑΛΚΙΔΑΣ,    ΣΑ ΧΑΛΚΙΔΑΣ - ΕΕ ΣΚΑΚΙΣΤΩΝ

Η Σκακιστική Ακαδημία Χαλκίδος Παλαμήδης ο Ευβοεύς ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στον όμιλο Ευβοίας του Περιφερειακού Ομαδικού Πρωταθλήματος, Προκριματικός Όμιλος Α’ Εθνικής (Π.Ο.Α.), με δύο νίκες και μια ισοπαλία.

Ομάδα Αποτέλεσμα Ομάδα
ΑΕΚ ΑΒΑΞ & ΠΕΣΣΟΙ 3,5 - 6,5 Σ.Α. ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΠΑΛΑΜΗΔΗΣ
ΝΟ ΚΑΡΥΣΤΟΥ 0 - 4,5 Σ.Α. ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΠΑΛΑΜΗΔΗΣ
Σ.Α. ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΠΑΛΑΜΗΔΗΣ 5 - 5 ΕΥΒΟΪΚΗ Ε.Σ.

Με τα αποτελέσματα αυτά η Σ.Α. ΧΑΛΚΙΔΑΣ & η ΕΥΒΟΪΚΗ Ε.Σ., αντίστοιχα με δύο νίκες και μια ισοπαλία, προκρίνονται για το final 4 και θα αγωνιστούν με τις δύο πρώτες ομάδες του ομίλου Βοιωτίας, Σ.Ο. ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ & Σ.Ο. ΘΗΒΑΣ, για την πρόκριση στον όμιλο της Α’ ΕΘΝΙΚΗΣ.


ΤΟΠΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ
ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΣΤΕΡΕΑΣ
(Τ.Ε.Σ.Σ.Α.Σ.)

ΝΕΑΝΙΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΚΑΚΙΟΥ

ΟΙ ΜΙΚΡΟΙ ΣΚΑΚΙΣΤΕΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΣΤΗ ΧΑΛΚΙΔΑ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΩΝ

Την Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2014 πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία το ατομικό νεανικό περιφερειακό πρωτάθλημα σκάκι ΤΕΣΣΑΣ 2014 (Ανατολικής Στερεάς και Εύβοιας) για τις κατηγορίες κάτω των 8 ετών, κάτω των 10 και κάτω των 12.  Στους αγώνες αυτούς, οι οποίοι φέτος διεξήχθησαν στη Χαλκίδα με διοργανωτές την Ευβοϊκή Ένωση Σκακιστών και την ΤΕΣΣΑΣ και πραγματοποιήθηκαν στο φιλόξενο χώρο του 25ου Δημοτικού Σχολείου Χαλκίδας, έλαβαν μέρος 44 μικροί σκακιστές με δελτίο της ΕΣΟ από τη Χαλκίδα, τη Θήβα, τη Λειβαδιά και την Άμφισσα.

Συγκεκριμένα, συμμετείχαν 11 σκακιστές από την Ευβοϊκή Ένωση Σκακιστών, 9 από το Αθλητικό Εκπολιτιστικό Κέντρο «Άβαξ και Πεσσοί», 7 από τη Σκακιστική Ακαδημία Χαλκίδας,  7 από τον Σκακιστικό Όμιλο Λειβαδιάς, 6 από την ΕΣΚΑ Άμφισσας,  και 4 από τον Σκακιστικό Όμιλο Θήβας.

Διευθυντής των αγώνων (ελβετικό σύστημα 5 γύρων) ήταν ο Παναγιώτης Γιαννούτσος και τα αποτελέσματα ανά κατηγορία ήταν τα εξής:

Κάτω των 8: 1ος: Αρούνης Στέφανος (Σκακιστικός Όμιλος Λειβαδιάς), 2ος Βιτάλης Άγγελος (Αθλητικό Εκπολιτιστικό Κέντρο «Άβαξ και Πεσσοί»), 3ος Τουλουμάκος Λουκάς (Σκακιστικός Όμιλος Θήβας).

Κάτω των 10: 1ος: Λόλης Γιώργος (Αθλητικό Εκπολιτιστικό Κέντρο «Άβαξ και Πεσσοί»),   2ος Ντόβρος Αντώνης (Σκακιστική Ακαδημία Χαλκίδας), 3ος Μανέος Κωνσταντίνος (ΕΣΚΑ Άμφισσας). Στην Τρίτη θέση ισοβάθμησαν αλλά υστέρησαν στα κριτήρια και οι Ρεπούνης Χαράλαμπος (ΕΣΚΑ Άμφισσας), Παπαγεωργίου Ευάγγελος (Σκακιστικός Όμιλος Λειβαδιάς) και Μιχάλης Βασίλειος (Αθλητικό Εκπολιτιστικό Κέντρο «Άβαξ και Πεσσοί»).

Κάτω των 12: 1ος: Λουκόπουλος Παναγιώτης-Αθανάσιος (Ευβοϊκή Ένωση Σκακιστών), 2ος Σουλιώτης Κωνσταντίνος (Σκακιστικός Όμιλος Θήβας), 3ος Λόλης Δημήτριος (Αθλητικό Εκπολιτιστικό Κέντρο «Άβαξ και Πεσσοί»).  Στην Τρίτη θέση ισοβάθμησε αλλά υστέρησε στα κριτήρια και ο Μπερμπάτης Αντώνιος (Ευβοϊκή Ένωση Σκακιστών).

Κορίτσια όλες οι κατηγορίες: 1η: Τούντα Λητώ – Ελένη (Σκακιστικός Όμιλος Λειβαδιάς), 2η: Παπαχρήστου Ιωάννα (Σκακιστική Ακαδημία Χαλκίδας), 3η: Μπέλλου Ναζαρέτα (Ευβοϊκή Ένωση Σκακιστών).

Δείτε φωτογραφίες Εδώ

 

*****************************

 

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ
ΠΑΙΔΩΝ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2014

 

  1. ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

Η Τοπική Επιτροπή Σκακιστικών Σωματείων Ανατολικής Στερεάς (Τ.Ε.Σ.Σ.Α.Σ.) προκηρύσσει τα Περιφερειακά Ατομικά Πρωταθλήματα Παίδων – Κορασίδων 2014, τα οποία θα διεξαχθούν σε πέντε κατηγορίες ηλικιών. Οι κατηγορίες σύμφωνα με τα όρια ηλικίας  (ημερομηνίες γέννησης) έχουν ως εξής:

Πρωταθλήματα Παίδων

Κατηγορία

Ημερομηνία Γέννησης

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ 2014 (κ16)

Κάτω των 16

Από 1/1/1998 και μετά

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ 2014 (κ14)

Κάτω των 14

Από 1/1/2000 και μετά

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ 2014 (κ12)

Κάτω των 12

Από 1/1/2002 και μετά

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ 2014 (κ10)

Κάτω των 10

Από 1/1/2004 και μετά

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ 2014 (κ08)

Κάτω των 08

Από 1/1/2006 και μετά

 

 

 

Πρωταθλήματα Κορασίδων

Κατηγορία

Ημερομηνία Γέννησης

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2014 (κ16)

Κάτω των 16

Από 1/1/1998 και μετά

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2014 (κ14)

Κάτω των 14

Από 1/1/2000 και μετά

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2014 (κ12)

Κάτω των 12

Από 1/1/2002 και μετά

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2014 (κ10)

Κάτω των 10

Από 1/1/2004 και μετά

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2014 (κ08)

Κάτω των 08

Από 1/1/2006 και μετά

 

  1. ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Τους αγώνες διοργανώνει η Ευβοϊκή Ένωση Σκακιστών και ο Σκακιστικός Όμιλος Λιβαδειάς σε συνεργασία με την Τοπική Επιτροπή Σκακιστικών Σωματείων Ανατολικής Στερεάς (Τ.Ε.Σ.Σ.Α.Σ.).

 

  1. ΤΟΠΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ

Τα πρωταθλήματα Παίδων – Κορασίδων για τις κατηγορίες κ. 08 – 10 – 12

θα διεξαχθούν στη Χαλκίδα, στο 25ο Δημοτικό Σχολείο Χαλκίδας, οδός Τραλλέων & Αγ. Παρασκευής.

Τα πρωταθλήματα Παίδων – Κορασίδων για τις κατηγορίες κ. 14 – 16

θα διεξαχθούν στη Λιβαδειά, στα γραφεία του Σκακιστικού Ομίλου Λιβαδειάς, οδός Χαιρώνειας 7.

  1. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλοι αθλητές (παίδες - κορασίδες), ανάλογα με την ηλικία, που ανήκουν σε σωματεία της Τ.Ε.Σ.Σ.Α.Σ., με έγκυρο Δελτίο Αθλητικής Ταυτότητας και Υγείας της ΕΣΟ.

Σκακιστές και σκακίστριες που έχουν μεταγραφεί με «υποσχετική» αγωνίζονται υποχρεωτικά στα προκριματικά της περιφέρειας που ανήκει το σωματείο από το οποίο προέρχονται και στο οποίο θα επιστρέψουν με τη λήξη της υποσχετικής.    

Σκακιστές και σκακίστριες που μεταγράφηκαν με «ελεύθερη» μεταγραφή αγωνίζονται υποχρεωτικά στα προκριματικά της περιφέρειας που ανήκει το νέο τους σωματείο.

Εξαίρεση στα παραπάνω αποτελεί η περίπτωση αθλητών που μετακομίζουν μόνιμα σε άλλη περιοχή ενώ συνεχίζουν να αγωνίζονται στο παλιό τους σωματείο. Σε αυτή την περίπτωση μπορούν μετά από έγγραφο αίτημά τους να αγωνισθούν στα προκριματικά της περιφέρειας που κατοικούν.

Διευκρινίζεται ότι αθλητής που αγωνίστηκε στα προκριματικά πρωταθλήματα μίας Ένωσης/Τοπ. Επιτροπής δεν μπορεί να αγωνιστεί στα προκριματικά του ίδιου πρωταθλήματος κάποιας άλλης περιοχής. Επίσης αθλητής που μεταγράφηκε σε Ένωση/Τοπ. Επιτροπή που έχει ήδη διεξαγάγει τα προκριματικά της μπορεί να αγωνιστεί στα προκριματικά πρωταθλήματα της Ένωσης/Τοπ. Επιτροπής που ανήκει το παλιό  του σωματείο.

Επιτρέπεται η συμμετοχή αθλητή σε μεγαλύτερη κατηγορία παίδων.

Επιτρέπεται η συμμετοχή αθλήτριας στην αντίστοιχη κατηγορία παίδων ή σε μεγαλύτερη κατηγορία παίδων – κορασίδων.

Οι αγωνιζόμενοι οφείλουν να βρίσκονται στο χώρο των αγώνων (Χαλκίδα ή Λιβαδειά, ανάλογα με την κατηγορία τους) την Κυριακή 23/02/2014 στις 10:15 πμ.

Τα σωματεία θα πρέπει να στείλουν ηλεκτρονικά (με e-mail) τις δηλώσεις συμμετοχής των αθλητών τους έως το Σάββατο 22/2/2014 και μέχρι 6:00 μμ στις παρακάτω διευθύνσεις:

Για τις κατηγορίες κ. 08 – 10 – 12   Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

Για τις κατηγορίες κ. 14 – 16   Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

Αθλητής που δεν έχει δηλωθεί δεν θα έχει δικαίωμα συμμετοχής.

 

  1. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

Οι ημερομηνίες διεξαγωγής των αγώνων είναι κοινές για όλες τις κατηγορίες και έχουν ως εξής:

Κυριακή 23/02/2014

Χαλκίδα / Λιβαδειά

Έναρξη 10:30 πμ

Σάββατο 29/03/2014 (εφόσον απαιτείται)

Χαλκίδα / Λιβαδειά

Έναρξη 10:30 πμ

Σάββατο 05/04/2014 (εφόσον απαιτείται)

Χαλκίδα / Λιβαδειά

Έναρξη 10:30 πμ

Ελάχιστη προϋπόθεση για τη πραγματοποίηση των περιφερειακών προκριματικών πρωταθλημάτων είναι η συμμετοχή τουλάχιστον 4 αθλητών και η διεξαγωγή τουλάχιστον 5 γύρων. Εάν δεν συντρέχει η προϋπόθεση αυτή, τα πρωταθλήματα θα συγχωνεύονται με μεγαλύτερης ή μικρότερης ηλικίας πρωτάθλημα με απόφαση του Διευθυντή Αγώνων

Υπενθυμίζεται ότι, σύμφωνα με την ισχύουσα γενική οδηγία της ΚΕΔ (αρ. 03/2009), ο αρχικός κατάλογος κατάταξης των συμμετεχόντων για τις ανάγκες της κλήρωσης, γίνεται με πρώτο κριτήριο το διεθνές ΕΛΟ – τίτλο και με δεύτερο κριτήριο το Εθνικό ΕΛΟ – τίτλο και στην συνέχεια αλφαβητικά με λατινικούς χαρακτήρες.

 

  1. ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Διευθυντής αγώνων για τα περιφερειακά ατομικά πρωταθλήματα κ. 08, 10 και 12, που θα διεξαχθούν στη Χαλκίδα, ορίζεται ο κος Παναγιώτης Γιαννούτσος (Ευβοϊκή Ένωση Σκακιστών).

Διευθυντής αγώνων για τα περιφερειακά ατομικά πρωταθλήματα κ. 14, και 16, που θα διεξαχθούν στη Λιβαδειά, ορίζεται ο κος Χρήστος Κρυονερίτης (Σκακιστικός Όμιλος Λιβαδειάς).

 

  1. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ

Οι αγώνες θα διεξαχθούν με ηλεκτρονικά χρονόμετρα με σύστημα αρχικού χρόνου σκέψης για κάθε παίχτη/τρια και επιπλέον από την πρώτη κίνηση και για κάθε κίνηση που ολοκληρώνει ο σκακιστής/στρια, παίρνει ακόμη μισό λεπτό (30”) χρόνου σκέψης.

Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας.

Σκακιστής – σκακίστρια, που δεν έχει προσέλθει για να αγωνιστεί μετά την πάροδο τριάντα (30) λεπτών  από την έναρξη των αγώνων, μηδενίζεται. (άρθρο 6.6 FIDE Laws of Chess).

  1. ΑΡΣΗ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ

Σε περίπτωση ισοβαθμίας ακολουθούνται κριτήρια που προβλέπονται από τον Κανονισμό Αγώνων.  Συγκεκριμένα, όλες οι θέσεις καθορίζονται σύμφωνα με τα ακόλουθα κριτήρια  άρσης ισοβαθμίας:

  • Για ελβετικό σύστημα

α) Αποτέλεσμα του τουρνουά των ισόβαθμων (εάν έχουν παίξει όλοι μεταξύ τους).

β) Αριθμός νικών (προηγείται ο σκακιστής/τρια με τις περισσότερες νίκες).

γ) Αριθμός παρτίδων με τα μαύρα (προηγείται ο σκακιστής/τρια με τις περισσότερες)

δ) Το κριτήριο Μπούχολτζ cut-1 (βαθμοί αντιπάλων εξαιρουμένου του χαμηλότερου)

ε) Το κριτήριο Μπούχολτζ (βαθμοί αντιπάλων)

στ) Το κριτήριο Σόννεμπορν-Μπέργκερ (βαθμοί αντιπάλων ανάλογα με το αποτέλεσμα).

  • Για κυκλικό σύστημα (roundrobin)

α) Κατάταξη βαθμών του τουρνουά μεταξύ των ισόβαθμων

β) Αριθμός νικών (προηγείται ο σκακιστής/τρια με τις περισσότερες νίκες).

γ). Το σύστημα Σόννεμπορν-Μπέργκερ (βαθμοί αντιπάλων ανάλογα με το αποτέλεσμα

δ) Το σύστημα Κόγια (αριθμός βαθμών εναντίων αντιπάλων με ποσοστό > 50%)

Διευκρινίζεται ότι για τον υπολογισμό του Μπούχολτζ ή του Μπέργκερ θα γίνει εφαρμογή του “virtualopponent”.

Αν μετά την εφαρμογή των παραπάνω κριτηρίων, διατηρείται η ισοβαθμία ανάμεσα σε 2 συμμετέχοντες, σε κάποια από τις 3 πρώτες θέσεις, τότε θα γίνει διπλός αγώνας μπαράζ  μεταξύ των ισόβαθμων (τα χρώματα του 1ου αγώνα καθορίζονται με κλήρωση), με χρόνο σκέψης 5 λεπτά και επαύξηση 3 δευτερολέπτων ανά κίνηση για κάθε σκακιστή.

Σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος θα διεξαχθεί αγώνας «ξαφνικού θανάτου», κατά τα πρότυπα των κανονισμών που ισχύουν για το παγκόσμιο κύπελλο της FIDE, με χρόνο σκέψης 5 λεπτά για τα λευκά και 4 λεπτά για τα μαύρα. Μετά την 60η κίνηση υπάρχει επαύξηση 3 δευτερόλεπτα ανά κίνηση για κάθε σκακιστή. Ο καθορισμός του χρώματος (λευκά ή μαύρα) γίνεται με κλήρωση (ο νικητής της κλήρωσης επιλέγει χρώμα). Αν και αυτός ο αγώνας λήξει ισόπαλος, για την άρση της ισοβαθμίας νικητής ανακηρύσσεται ο σκακιστής/στρια που αγωνίστηκε με τα μαύρα. Αν μετά την εφαρμογή των κριτηρίων α, β και γ προκύψει ισοβαθμία σε οποιαδήποτε άλλη θέση εκτός των 3 πρώτων, οι αθλητές ανακηρύσσονται ισόβαθμοι.

 

  1. ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ

Υποβάλλονται έως και 30 λεπτά μετά τη λήξη του γύρου.

Αν το πρόγραμμα προβλέπει δύο αγωνιστικές την ίδια μέρα τότε ή ένσταση ασκείται μέσα σε 15 λεπτά από τη λήξη της υπόψη παρτίδας.

Υπεύθυνη για την εκδίκαση της ένστασης είναι η Επιτροπή Ενστάσεων των αγώνων που θα οριστεί στην τεχνική συνάντηση στις 23/2/2014 στη Χαλκίδα και Λιβαδειά αντίστοιχα.

Το παράβολο ορίζεται στα 50 € και μπορεί να κατατεθεί στο διευθυντή ή στον επικεφαλής διαιτητή των αγώνων και επιστρέφεται εφόσον η ένσταση δικαιωθεί.

 

  1. ΓΕΝΙΚΑ:

Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από αυτή την Προκήρυξη ή από τους κανονισμούς της FIDE και της ΕΣΟ, αρμόδιο είναι το διοικητικό όργανο της Τ.Ε.Σ.Σ.Α.Σ.


ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

 

 

 

 

 

 

 

 

ΝΕΑΝΙΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΚΑΚΙ

ΟΙ ΜΙΚΡΟΙ ΣΚΑΚΙΣΤΕΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΣΤΗ ΧΑΛΚΙΔΑ

 

 

 

 

 

 

 

 

Την Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2014 πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία το ατομικό νεανικό περιφερειακό πρωτάθλημα σκάκι ΤΕΣΣΑΣ 2014 (Ανατολικής Στερεάς και Εύβοιας) για τις κατηγορίες κάτω των 8 ετών, κάτω των 10 και κάτω των 12.  Στους αγώνες αυτούς, οι οποίοι φέτος διεξήχθησαν στη Χαλκίδα με διοργανωτές την Ευβοϊκή Ένωση Σκακιστών και την ΤΕΣΣΑΣ και πραγματοποιήθηκαν στο φιλόξενο χώρο του 25ου Δημοτικού Σχολείου Χαλκίδας, έλαβαν μέρος 44 μικροί σκακιστές με δελτίο της ΕΣΟ από τη Χαλκίδα, τη Θήβα, τη Λειβαδιά και την Άμφισσα.

Συγκεκριμένα, συμμετείχαν 11 σκακιστές από την Ευβοϊκή Ένωση Σκακιστών, 9 από το Αθλητικό Εκπολιτιστικό Κέντρο «Άβαξ και Πεσσοί», 7 από τη Σκακιστική Ακαδημία Χαλκίδας,  7 από τον Σκακιστικό Όμιλο Λειβαδιάς, 6 από την ΕΣΚΑ Άμφισσας,  και 4 από τον Σκακιστικό Όμιλο Θήβας.

Διευθυντής των αγώνων (ελβετικό σύστημα 5 γύρων) ήταν ο Παναγιώτης Γιαννούτσος και τα αποτελέσματα ανά κατηγορία ήταν τα εξής:

Κάτω των 8: 1ος: Αρούνης Στέφανος (Σκακιστικός Όμιλος Λειβαδιάς), 2ος Βιτάλης Άγγελος (Αθλητικό Εκπολιτιστικό Κέντρο «Άβαξ και Πεσσοί»), 3ος Τουλουμάκος Λουκάς (Σκακιστικός Όμιλος Θήβας).

Κάτω των10: 1ος: Λόλης Γιώργος (Αθλητικό Εκπολιτιστικό Κέντρο «Άβαξ και Πεσσοί»),   2ος Ντόβρος Αντώνης (Σκακιστική Ακαδημία Χαλκίδας), 3ος Μανέος Κωνσταντίνος (ΕΣΚΑ Άμφισσας). Στην Τρίτη θέση ισοβάθμησαν αλλά υστέρησαν στα κριτήρια και οι Ρεπούνης Χαράλαμπος (ΕΣΚΑ Άμφισσας), Παπαγεωργίου Ευάγγελος (Σκακιστικός Όμιλος Λειβαδιάς) και Μιχάλης Βασίλειος (Αθλητικό Εκπολιτιστικό Κέντρο «Άβαξ και Πεσσοί»).

Κάτω των12: 1ος: Λουκόπουλος Παναγιώτης-Αθανάσιος (Ευβοϊκή Ένωση Σκακιστών), 2ος Σουλιώτης Κωνσταντίνος (Σκακιστικός Όμιλος Θήβας), 3ος Λόλης Δημήτριος (Αθλητικό Εκπολιτιστικό Κέντρο «Άβαξ και Πεσσοί»).  Στην Τρίτη θέση ισοβάθμησε αλλά υστέρησε στα κριτήρια και ο Μπερμπάτης Αντώνιος (Ευβοϊκή Ένωση Σκακιστών).

Κορίτσια όλες οι κατηγορίες: 1η: Τούντα Λητώ – Ελένη (Σκακιστικός Όμιλος Λειβαδιάς), 2η: Παπαχρήστου Ιωάννα (Σκακιστική Ακαδημία Χαλκίδας), 3η : Μπέλλου Ναζαρέτα (Ευβοϊκή Ένωση Σκακιστών).

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

magic-chess-world-1920x1080

Τα μέλη του Διοικητικού Οργάνου της ΤΕΣΣΑΣ, αξιολογώντας τις δύο προτάσεις ανάληψης των διοργανώσεων, Περιφερειακό Ομαδικό Σχολικό Πρωτάθλημα ΤΕΣΣΑΣ 2014 & Περιφερειακό Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα ΤΕΣΣΑΣ 2014, αποφάσισαν ομόφωνα (Αρ. Πρωτ.: 11/24-02-2014 απόφαση), την ανάθεση των εν λόγω διοργανώσεων στο σωματείο «Σκακιστική Ακαδημία Χαλκίδας – Παλαμήδης ο Ευβοεύς».

Δείτε την πρόταση της Ακαδημίας Εδώ

Μαθητικό σκακιστικό πρωτάθλημα
Καλλιεργώντας το πνεύμα του μέλλοντός μας

"Στην εποχή της υπέρμετρης, μη ελεγχόμενης πληροφόρησης και των διαφόρων ειδών ερεθισμάτων στα οποία υπόκεινται οι μαθητές, το Σκάκι μπορεί να αποτελέσει μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για δημιουργική καλλιέργεια του πνεύματος, εσωτερικής πειθαρχίας, οργανωμένης σκέψης αλλά και ομαδικότητας".

 

Δείτε ΕΔΩ το ρεπορτάζ από το ZOUGLA που ήταν χορηγός του πρωταθλήματος, παρακολούθησε τους αγώνες και μίλησε με μαθητές και διοργανωτές!

 ********************************************************************************

Δείτε Εδώ τις Συμμετοχές στα  Πανελλήνια Σχολικά, Ερέτρια 25-27/4/2014

Δελτίο Τύπου Λήξης
ΑΤΟΜΙΚΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΤΕΣΣΑΣ 2014  ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ
 ΟΜΑΔΙΚΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΤΕΣΣΑΣ 2014  ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ

ΟΜΑΔΙΚΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΤΕΣΣΑΣ 2014 ΓΥΜΝΑΣΙΑ ΛΥΚΕΙΑ ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ
ΑΤΟΜΙΚΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΤΕΣΣΑΣ 2014  ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ
Δείτε την προκήρυξη της ΕΣO για τα Πανελλήνια Σχολικά, Ερέτρια 25-27/4/2014   ΕΔΩ


TESSAS 2014 afisa v14 οκ 1S

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΤΕΣΣΑΣ ΤΕΛΙΚΗ 2014 S

Η «Σκακιστική Ακαδημία Χαλκίδας διοργανώνει το Περιφερειακό Ομαδικό Σχολικό Πρωτάθλημα ΤΕΣΣΑΣ 2014 & το Περιφερειακό Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα ΤΕΣΣΑΣ 2014, στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Γυμνασίου Χαλκίδας, Δημητρίου Σαμαρτζή 27.

Ομαδικό Πρωτάθλημα: Σάββατο 29 Μαρτίου 2014, ώρα προσέλευσης 09:00’ π.μ.
Ατομικό Πρωτάθλημα: Κυριακή 30 Μαρτίου 2014, ώρα προσέλευσης 09:00’ π.μ.

Δείτε το χάρτη:
Από Άμφισσα
ΕΔΩ     Από Βόρεια Εύβοια ΕΔΩ
    Από Νότια Εύβοια ΕΔΩ

Στοιχεία Επικοινωνίας & δηλώσεων συμμετοχής: Κυρία Άννα Παυλίδου –Τσουνή & κ. Γιώργος Τσουνής
Τηλ.: 22210 85735 – 6 Fax: 22210 85737
Κιν.: 6932274274
E-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.    &   Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

Δελτίο Τύπου Λήξης

Προκήρυξη - Φόρμα δήλωσης συμμετοχής - Αφίσα - Πρόσκληση

Συμμετοχές Αποτελέσματα Ομαδικού Δημοτικών  - Συμμετοχές Αποτελέσματα Ομαδικού Γυμνασίων & Λυκείων
Φωτογραφίες Ομαδικού


Φωτογραφίες Ατομικού 1 Φωτογραφίες Ατομικού 2  -  Βίντεο απο Zougla.gr
Συμμετοχές Ατομικό - Αποτελέσματα

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΤΕΣΣΑΣ 2014 ΝΗΠΕΙΟ
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΤΕΣΣΑΣ 2014 Α ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΤΕΣΣΑΣ 2014 Β ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΤΕΣΣΑΣ 2014 Γ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΤΕΣΣΑΣ 2014 Δ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΤΕΣΣΑΣ 2014 Ε ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΤΕΣΣΑΣ 2014 ΣΤ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΤΕΣΣΑΣ 2014 Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΤΕΣΣΑΣ 2014 Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - Γ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΤΕΣΣΑΣ 2014 ΛΥΚΕΙΟ



Δελτίο Τύπου

 

Αποτελέσματα Ατομικού

Αποτελέσματα Ομαδικού: Γυμνάσια - Λυκεία 
Αποτελέσματα Ομαδικού:
Δημοτικά


ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ ΤΕΣΣΑΣ 2015 s

TESSAS 2015 afisa s1

Η «Σκακιστική Ακαδημία Χαλκίδας διοργανώνει το Περιφερειακό Ομαδικό & το Περιφερειακό Ατομικό Πρωτάθλημα Μαθητών- Μαθητριών ΤΕΣΣΑΣ 2015, στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Γυμνασίου Χαλκίδας, Δημητρίου Σαμαρτζή 27.

Ομαδικό Πρωτάθλημα:
Σάββατο 7 Μαρτίου 2015, ώρα προσέλευσης 09:00΄ π.μ.

Ατομικό Πρωτάθλημα:

Κυριακή 8 Μαρτίου 2015, ώρα προσέλευσης 09:00΄ π.μ.

Δείτε το χάρτη:
Από Άμφισσα
ΕΔΩ     Από Βόρεια Εύβοια ΕΔΩ     Από Νότια Εύβοια ΕΔΩ

Δηλώσεις συμμετοχής έως Τετάρτη 4 Μαρτίου 2015 και ώρα 20:00

                         http://www.skakistikiakadimia.gr 

 E-mail          :Σχολικά ΤΕΣΣΑΣ Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

 

Fax              : 22210-85737

Προτείνεται έγγραφη δήλωση συμμετοχής με e-mail

Πληροφορίες στα Τηλέφωνα:

22210-85735 & 6932-274274, (ώρες,13:00 -15:00 & 20:00-22:00) κος Γεώργιος Τσουνής

 

Οι Δηλώσεις συμμετοχής πρέπει να σταλούν μέχρι την αναφερομένη στην προκήρυξη ημέρα και ώρα Τετάρτη 4 Μαρτίου 2015 και ώρα 20:00.
Δεν θα δοθεί παράταση

Αποτελέσματα Ομαδικού: Γυμνάσια - Λυκεία          Αποτελέσματα Ομαδικού: Δημοτικά

Προκήρυξη - Φόρμα δήλωσης συμμετοχής - Αφίσα - Πρόσκληση

Ομαδικό Πρωτάθλημα: Συμμετοχές - Ατομικό Πρωτάθλημα: Συμμετοχές


ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΜΑΘΗΤΩΝ – ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ 2015 ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΣΟ (ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ 4-6/4/2015)

 

«ΈναρξηΠροηγούμενο12ΕπόμενοΤέλος»
Σελίδα 1 από 2
 

Οι επισκέπτες μας από 25/07/2008

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday56
mod_vvisit_counterYesterday100
mod_vvisit_counterThis week245
mod_vvisit_counterLast week613
mod_vvisit_counterThis month2270
mod_vvisit_counterLast month3815
mod_vvisit_counterAll days1692934

We have: 15 guests online
Your IP: 54.156.92.138
 , 
Today: Αυγ 22, 2017

Ακολουθήστε μας