Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Ίκαρος 2013

(0 ψήφοι)

Ίκαρος 2013

Ολοκληρώθηκε το τουρνουά στην Ικαρία "Ίκαρος 2013" με τη συμμετοχή 141 σκακιστών. Νικητής αναδείχθηκε ο Έλληνας σκακιστής Γαζής Ευστάθιος με 8/9 ενώ την τριάδα συμπλήρωσαν ο Τσέχος GM Velicka Petr με 7,5/9 και ο Ουκρανός ΙΜ Nester Ihor me 7/9. Αξιοσημείωτες επιδόσεις στο τουρνουά είχαν και κάποιοι νεαροί σκακιστές. Ο Κανέλλος Δημήτριος και ο Χριστοδούλου Παναγιώτης με 7/9 ισοβάθμησαν στην 3η θέση καταλαμβάνοντας την 4η και 5η θέση αντίστοιχα.

Ο αθλητής της Ακαδημίας Αλέξανδρος Ρηγόπουλος-Τσίγκος, παρά το εντυπωσιακό ξεκίνημα (5/5) τελικά κατέλαβε την 9η θέση με 6,5/9 αφού στους 2 τελευταίους γύρους αρκέστηκε σε ισοπαλίες με τα μαύρα σε εντελώς κερδισμένες θέσεις επί των Κεσόγλου και Κόντου. Τέλος, μία ακόμα σημαντική παρουσία στην Ικαρία ήταν του Μαλικέντζου Σωτήριου, γνωστού από τη συμμετοχή του στην Ολυμπιάδα της Τουρκίας το 2008 μαζί με τον συναθλητή και καλό φίλο του Ρηγόπουλο. Οι 2 αθλητές μάλιστα κόντραραν τις δυνάμεις τους στο 1ο τραπέζι της διοργάνωσης στον 4ο γύρο με τον Ρηγόπουλο να κερδίζει σε ένα συγκλονιστικό ματς που παρακολουθούσαν όλοι οι παριστάμενοι με κομμένη την ανάσα. Τελικώς, ο Μαλικέντζος κατέλαβε την 10η θέση με 6,5/9, δίπλα δίπλα με τον Ρηγόπουλο που κατέλαβε την 9η.

Χαρακτηριστικό της διοργάνωσης το φιλόξενο και χαλαρό κλίμα, αλλά και η παρουσία πολλών μικρών παιδιών στο χώρο των αγώνων.

Πρωταθλητές Αιγαίου Φρεντζάς – Κόντου

Ο Παναγιώτης Φρεντζάς και η Εύα Κόντου, συμπαίκτες στον ΑΣΟ Σαντορίνης και σύντροφοι στην ζωή, κατέκτησαν με άνεση τις πρώτες θέσεις. Ας σημειωθεί ότι στην τελική συγκομιδή κυπέλλων και 8 (!) μεταλλίων συνέβαλαν αποφασιστικά και τα παιδιά τους Ηλέκτρα και Δημήτρης. (Από το Δ.Τ. των διοργανωτών)